sobota, 12 stycznia 2013

Mikrofon na USB czy tradycyjny?

 

   Od jakgoś czasu na rynku zagościły na dobre mikrofony pojemnościowe z wbudowanym interfejsem który pozwala na podłączenie mikrofonu bezpośrednio do komputera poprzez złącze USB. Lepiej kupić mikrofon na USB czy tradycyjny mikrofon pojemnościowy?

To zależy. Wiele zależy od naszego budżetu ale także od tego czego potrzebujemy, postawową rzeczą o której musimy pamiętać jest to, że mikrofonu usb nie możemy wykorzystać w żaden inny sposób niż podłączając go do komputera - to oznacza, że jeśli w przyszłości chcieli byśmy wykorystać do nagrywania interfejs audio lub oddzielny preamp mikrofonowy, to mikrofon USB się do tego nie nadaje i będziemy musieli go sprzedać.

Inna sprawa jest taka, że mikrofony pojemnościowe na USB są stosunkowo niedrogie i pozwalają na bardzo bezproblemową pracę - używając mikrofonu USB nie musimy dokupować innych urządzeń a samo podłączenie i konfiguracja są bardzo proste.

Nie prawdą jest to, że mikrofony na USB "gorzej brzmią", że "USB słabo brzmi". To są normalne mikrofony pojemnościowe, jednak mają dodatkowo wbudowany interfejs audio z przedwzmacniaczem - łączą się z komputerem za pośrednictwem USB tak samo jak interfejsy audio warte 1500PLN.

Oczywiście, lepiej jest kupić tradycyjny mikrofon pojemnościowy, zawsze w przyszłości możecie dokupić dobry preamp, zmienić interfejs, ponadto mikrofon tradycyjny kupiony za tą samą cenę co mikrofon na USB prawdopodobnie będzie nieco lepiej wykonany - producent nie musiał oszczędzać aby zmieścić jeszcze dodatkową elektronikę w środku.

Problem polega na tym, że kupno tradycyjnego mikrofonu wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

Pamiętajcie, że mikrofon pojemnościowy:

- Potrzebuje zasilania Phantom oraz przedwmacniacza który musi być wbudowany w interfrejs audio lub podłączony do interfejsu audio

- Nie zadziała bezpośrednio podłączony do zintegrowanej karty muzycznej

- Będzie się marnował jeśli podłączycie go do przedwzmacniacza a następnie do zintegrowanej karty lub innej karty multimedialnej (np. Cretive SB) zamiast do profesjonalnego interfejsu - będzie dużo szumów, mała dynamika a podczas nagrywania mogą pojawić się trzaski

Tak więc jak widzicie - jeśli nie chcecie kupić mikrofonu oraz interfejsu audio jednocześnie, to wtedy warto kupić mikrofon pojemnościowy na USB - jakość w jakiej będzie nagrywał będzie na prawdę bardzo dobra, będzie prosty w użytkowaniu i z powodzeniem Wam wystarczy, natomiast jeśli planujecie rozbudowywać swoje studio w przyszłości lub po prostu macie trochę więcej pieniędzy i chcecie mieć bardziej zaawansowany sprzęt - kupcie tradycyjny mikrofon na USB - jednak pamiętajcie, bez profesjonalnego interfejsu (M-Audio Fast Track II, Miditech Audiolink, PreSonus Audiobox) jest to wyrzucanie pieniędzy.

Oto przykładowe mikrofony pojemnościowe USB:






CAD U37 - CAD to profesjonalna firma produkująca droższe mikofony, ale jej U37 jest jednym z najtańszych mikrofonów na USB, jednocześnie zapewniającym bardzo dobrą jakość.



Cena: ok. 300PLN







Kolejna propozycja to AVID Vocal Studio - mikrofon pojemnościowy M-Audio oraz oprogramowanie do nagrywania, edycji i tworzenia muzyki - Pro Tools SE - bardzo dobrej jakości sprzęt i bardzo fajny program, dzięki czemu macie niedrogi, w pełni kompatybilny i legalny zestaw do tworzenia profesjonalnych kawałków.

Cena: ok. 350PLN 


Możecie kupić też mikrofony pojemnościowe na USB w cenie ok. 200PLN takich firm jak np Behringer, pytanie tylko, czy warto? Moim zdaniem lepiej trochę dołożyć i mieć na prawdę porządny sprzęt.

1 komentarz:

  1. Czyli jak rozumiem leszy jest mikrofon AVID Vocal Studio to nagrywania np filmików na yt karaoke itp taa ???

    OdpowiedzUsuń